גן מונטסורי שבלולים בע"מ – גן ייחודי בשיטת מונטסורי
רחוב העצמאות 13 (פינת קוממיות) פרדס חנה
טלפון גן: 04-6797177
טלפון מרים: 050-2511589


גן מונטסורי שבלולים - פ"ח
   גן בשיטת מונטסורי

"על הסביבה לגלות את הילד, לא לעצב אותו"...

​מוזמנים ליצור איתנו קשר...
כישורי חיים

 
  
איך לעזור לילדך לפתח את יכולת הריכוז ולגדלו לילד עצמאי ובטוח ביכולותיו?

בתחום כישורי החיים בשיטת מונטסורי אנו בונים תרגילים תוך שימוש בכלי עבודה מתוך עולם המבוגרים. הדגש הוא על בניית תרגילים אסטטיים ואטרקטיביים שימשכו את הילד לעבודה. מעצם ביצוע התרגילים משתפרת היכולת המוטורית הגסה והעדינה, יכולת הריכוז, העצמאות והביטחון העצמי. ההתנהלות בגן מאפשרת לילדים עצמאות מירבית והם לוקחים חלק כמעט בכל דבר הקשור בחיי היומיום בגן.

הכנו לכם כמה טיפים כיצד תוכלו לעודד התפתחות כזו של הילד שלכם גם מחוץ לגן.

תחום כישורי החיים מתחלק לכמה תחומי תרגול:

התמצאות חברתית וכישורים חברתיים - בתחום זה אנו מקנים לילד יכולת לעבוד בכיתת הגן עם ילדים ומבוגרים סביבו, את חוקי העבודה בכיתה ואת דרך ההתנהגות המקובלת בחברה, למשל: דרכי שיחה, כיצד לסרב, לבקש, להתנצל, לחכות בתור, לסגור דלת, להתקרב אל השולחן וכו', תחום זה חשוב ביותר מכיוון שהוא מקנה סביבת עבודה מאפשרת ומיטיבה עם כולם.
בבית בתחום זה הילד ילמד בעיקר מצפייה בכם, כשאתם משתמשים במילות בקשה, סליחה, מתנהגים בדרך מנומסת לאחר ילדיכם יתעניין וישאל, ענו לו בסבלנות מדוע התנצלתם, מדוע עצרתם ונתת לרכב אחר לעבוד לפניכם ועוד ועוד, זה יפתח את מודעותו להתנהגות שלו מול אחרים.

שליטה בתנועה ותרגול מוטורי - תרגילים אלה מפתחים קשר עין-יד, קואורדינציה ותפיסה מרחבית ואת המוטוריקה הגסה והעדינה. בין היתר התרגילים יכללו מזיגה, קיפול, הגשה, פינוי, הברגה, העברה מכלי לכלי ועוד. תרגול זה מהווה גם את הבסיס להכנה לכתיבה (אחיזת שלוש אצבעות).
בבית אפשרו לילד לעשות בעצמו, היעזרו בכלים המתאימים לגודל ידיו, שיוכל למזוג לעצמו שתייה ומזון, שיתאפשר לו להשתמש בכלי הבית בהם אתם משתמשים. השתדלו לאפשר לו להשתמש בכלים שבירים מגיל צעיר שידע שאתם סומכים עליו. (אם נשבר משהו הגיבו בדרך סבלנית) עזרו לו לפנות או לנקות משהו שנשבר או נשפך. תנו לו לשתות מכוס פתוחה מגיל צעיר.

טיפול וטיפוח אישי וסביבתי - התלבשות, התפשטות, צחצוח שיניים, רכיסה, תרגילים המפתחים את הילד להיות עצמאי ומתוך כך מעלים את הערך העצמי שלו בעיני עצמו. ניקיון ושמירה על סביבה מאורגנת. טאטוא רצפה, ניגוב שולחן, רחיצת כלים, סידור הסביבה שאני משאיר אחריי. המשמעות היא להיות באחריות לעצמי ולסביבה אשר בה אני פועל.
בבית תנו לילדכם להתלבש בעצמו, עזרו לו כשצריך בכל שלב,כל פעם הוא יצליח לעשות עוד שלב בעצמו. השתמשו בנעליים נוחות לנעילה ולסגירה כדי לאפשר לו לעשות זאת בעצמו מגיל צעיר, אפשרו לו לבחור את בגדיו, דאגו לכך שבגדיו יהיו בארון או מגירה נמוכים שיאפשרו לו עצמאות.תנו לילד להיות חלק מסידור השולחן  ומפינויו, להניח צלחת וסכו"ם, להגיש אוכל, לנגב שולחן, לטאטא רצפה (הכינו מטאטא ומגב בעלי מקל קצר שיתאימו בגודלם לילד).

כישורי אוכל - בתחום זה הילד יקלף, יחתוך, ייגרר, ייאפה, יבשל וילמד כיצד להאכיל את עצמו ואת החברים סביבו ולפנות אחריו. כאשר הבישול והאפייה נגישים לילדים זה מעודד אכילה מגוונת ונסיון בטעמים חדשים ושוב ע-צ-מ-א-ו-ת.
בבית
תנו לילדכם לקחת חלק פעיל ומשמעותי בתהליך הבישול, מצאו סכין שהתקהתה מעט ואפשרו לו לחתוך ירקות ופירות, תנו לו לפתוח בעצמו קופסאות ואריזות מזון, לערבב, לטעום, לחשוב על רעיונות מה עוד ניתן להוסיף לתבשיל, האם חסר מלח או פלפל (מפתח גם את חוש הטעם והריח). כערך מוסף זה יעודד אותו לטעום ולנסות דברים שלא טעם או שלא אהב קודם.

מיומנויות כיתה וארגון - בגיל הצעיר נתנסה בחירור, הדבקה, גזירה, שרטוט, העתקה, צביעה בתוך מסגרת ובגיל מבוגר יותר  נתפתח למשימות מורכבות המקשרות בין הילד לסביבתו כגון, ארגון משימה, ארגון פעילות חברתית, עמידה בלוח זמנים וכו'.
בבית צרו פינה שמיועדת ליצירה כשהדברים בה נגישים לילדיכם, תנו לו "דברים של מבוגרים" מחורר, סרגל קלסר שיוכל לשמור בו ציורים ועבודות שיצר, גוונו בחומרים מידי פעם. בגיל מבוגר יותר שתפו את ילדיכם בתכנון הזמנים שלכם ושאלו אותו כמה זמן הוא מעריך שייקח לעשות כך וכך ומתי כדאי להתחיל ולהתארגן לפני יציאה למקום מסוים. כאשר מתכננים אירוע תנו לו לחשוב מה הוא רוצה שיהיה באירוע, כמה זמן צריך לכל פעילות וכו'.

טיפול בסביבה בחי ובצומח - האכלה, ניקוי, השקיה, דישון, זריעה וקטיפת פרי/ירק. התייחסות לסביבה הרחבה יותר בדמות החי והצומח שסביבי תגדל את הילדים לרצות ולהפיק את המרב משיתוף פעולה בינם לבין הסביבה ולקיחת אחריות על ההשפעה שלהם על הסביבה.
בבית, תנו לילדכם חלק פעיל בטיפול בחיות המחמד. אם יש לכם חצר דאגו לטפח פינה (גם אם קטנה) לגידול משהו (ירקות, פירות, צמחי מרפא, פרחים). תנו לילד לבחור משהו שהוא רוצה לגדל ועיזרו לו בכך. למדו אותו מתי להשקות, אייך לנכש עשבים וכו'.
תרגול יום יומי בתחום כישורי החיים משפר את יכולת הריכוז של הילד ואת יכולותיו המוטוריות, את חוש הסדר והארגון ומפתח  עצמאות, הערכה העצמית, ביטחון העצמי ואף את המודעות החברתית ומאפשר לילד לעבוד ולהתרכז בכל תחומי הלימוד האחרים במשימות אשר דורשות יכולת ריכוז גבוהה ומיומנויות מוטוריות מורכבות.

במסגרת הגן - אנו מתאימים את הסביבה המובנית על מנת להשיג את המטרות הישירות שלנו בתחום כישורי החיים.
לדוגמא: מדפי  המשחקים לתרגול יהיו תמיד בנגישות לילדים, כלומר בגובה שלהם, ומונחים בסדר מסוים וקבוע מן הקל אל הקשה באופן שיטתי (מימין לשמאל ומלמעלה למטה), כך שהילד יוכל בחור בתרגיל המתאים ליכולותיו ואף יידע לאן להחזיר את התרגיל למקומו (תומך בחוש הסדר והארגון, התמצאות במרחב ובעצמאות). ארוחת הבוקר מתנהלת בסגנון בופה והילדים ניגשים לאכול כשהם חשים רעבים, מחליטים בעצמם מה לאכול ומוזגים את האוכל לצלחתם. בארוחת הצהריים כלי ההגשה מותאמים לילדים ובשתי הארוחות באחריות הילדים לפנות את כליהם מהשולחן. יש תורנות ניקיון והילדים מפנים שולחנות ומנקים ולרוב הם מחכים בקוצר רוח לתורם כתורנים.
050-2511589